2012. április 25., szerda

Váci politikai helyzetelemzés félidőben


Ugyan még nem érkeztünk el pontosan az önkormányzati ciklus félidejéhez, tartalmi okok miatt azonban mégis indokoltnak látszik e némiképp előrehozott értékelés.

Az alaphelyzetre mindannyian emlékszünk. 2010-ben a Fidesz által támogatott jelölt óriási meglepetésre nem volt képes megszerezni a polgármesteri széket, helyette viszont befutott a vele szemben a KDNP részéről előretolt „független” Fürdős Attila. A hatalmi struktúra felállításáig láthatóan tovább tartott a külső szemlélők előtt nevetségesnek tűnő harc az országos szinten koalíciót alkotó két párt között. Miután azonban mindkét fél megtalálta a maga zsírosbödönét, a küzdelem csendesedett.

Közben a Fideszes alpolgármester fő támogatója a parlamentben megszavazta saját ’nyugdíjazását’. Az idei március 15-i ünnepségeken pedig mindenki előtt nyilvánvalóvá válhatott, hogy a következő országgyűlési választásokra körzetünket átpasszolják annak a Harrach Péternek, aki egyébként a jelenlegi polgármester fő támogatója volt a választási hadjáratban. Az önálló politizálásra képtelennek tűnő helyi Fideszes csapatnak így egyetlen lehetősége maradt, beállni korábbi ellenfele mögé. Ennek jeleit tapasztalhatjuk az utóbbi időkben szokásossá váló közös sajtótájékoztatókon vagy éppen az ominózus tanácsadó grémium felállításakor. Mindezen erőlködés dacára természetesen borítékolható, hogy a váci Fidesz a következő választásokra készülve ismét gyökeres személyi átalakulások elébe néz. Miután a jelek szerint a körzetet hosszú távon átadta Orbán Viktor a szövetségesének, így neki nem lesz majd érdeke, hogy különösebben foglalkozzon az itteni történésekkel. Amennyiben ez már a 2006-os hosszú távú tervei között is így szerepelt, úgy érthetőbbé válnak az akkori érthetetlen események is. Ezekre már valószínűleg kevesebben emlékeznek, de az akkori országgyűlési és önkormányzati választások között eltelt néhány hónap alatt felső támogatással szétverték az addig becsülettel dolgozó Fideszes csapatot, és helyére állítottak egy másikat, amelyik aztán képes volt elveszíteni a 2006-os helyhatósági választást. Ezt a szerencsétlen társaságot váltotta fel később a jelenlegi garnitúra, amely 2010-ben megismételte ezt a ’bravúrt’. Ezen dicstelen előzmények után talán nem is lehet csodálkozni azon, hogy Kövérék - gyakorlatilag beismerve saját kudarcukat - végleg lemondani látszanak a városról.

Az most még nem látható előre, hogy Harrachnak, Bóthnak vagy éppen az egyre erősödő fasisztáknak áll-e a zászló, egy viszont bizonyosnak tűnik: a Fidesznek Vácon befellegzett!

2012. április 24., kedd

Tanácstalan tanácsosok?

Egyre több olyan pályázati kiírással találkozhat az ember a közigazgatási állásfelhívásokat olvasgatván, melyekben polgármesteri vagy alpolgármesteri referensek jelentkezését várják egy-egy antitalentum városvezető mellé. A pártok által az emberekre erőszakolt mekkmesterekről ugyanis sorra kiderül az alkalmatlanság; valakinek viszont el kellene végeznie legalább a napi munkát.

Hasonló ehhez a tanácsadó testületek tömkelegének felállítása. Utóbbi tanúi lehetünk most éppen Vácon. Azokra a feladatokra, amelyek normál körülmények között a képviselőkre hárulnának, keresni kell a „politikai szervezetek saját holdudvarából” olyan szakembereket (ha vannak), akik valamit konyítanak hozzá. A probléma ugyancsak súlyos lehet, ha az egykori ádáz ellenfelek (Fürdős, Pető) képesek összezárni az ügy kapcsán. Ami viszont megmosolyogtató, vagy inkább szánalmas a dologban: a jelek szerint akkora a tanácstalanság, hogy még a szocialistáktól is várnák a tanácsot J  

2012. április 16., hétfő

Iskola-biznisz – 3. rész


Úgy tűnik, az önkormányzati iskolák átvétele ügyében továbbra sem nyugszik Fürdős. Az előző részből megtudhattuk, hogy az intézmények felől mutatkozó csekély mértékű érdeklődést megtapasztalván a baptisták bedobták a törülközőt. A mai folytatásban már a városban működő többi felekezettel tartott zártkörű tárgyalást az ügyben. Az udvari televízió honlapján imígyen fogalmaz eme kiváló ember:

Ezért mi úgy láttuk jónak, hogy először minden egyes közintézmény saját magának, hatáskörében vizsgálja meg azt a fogadókészséget, ami ezen közben adódik.”

Ebből nehéz ugyan bármit is megérteni, az mindenesetre kiolvasható a további nyökögésből, hogy a sokak szerint minden idők leggyengébb váci polgármestere még mindig nem tett le arról az érthetetlen szándékáról, hogy - az állami fenntartástól félve(?!) - átjátssza iskoláinkat az egyházak részére. Teszi ezt annak ellenére, hogy a tanárok és a szülők köszönik, de nem igazán kérnek eme csodálatosan átgondolt projektből…      

… a váci szappanopera folyatódik ...

2012. április 11., szerda

Visszakoztak a baptisták!

Úgy tűnik, nagyobb volt a füstje, mint a lángja a baptista iskola-biznisznek. Mára ugyanis nyilvánvalóvá vált, hogy az emberek nem kérnek belőle. A szondázott váci iskolák közül egyedül a Földváryban lett volna fogadókészség, bár érdemes volna megvizsgálni, hogy ott hogyan is született meg ez a váratlan döntés. Az mindenesetre bizonyos, ha valaki úgy érzi a jelenlegi igazgatók közül, hogy félnivalója lehet az állami átvételtől, az valószínűleg éppen Váradi Iván Attila

Megmosolyogtató paradoxon volt, hogy hivatalból leginkább az ő frakciója ellenezte a végül is hamvába holt elképzeléstJ   

2012. április 4., szerda

Iskola-biznisz

Ha április elsején hallom, egyszerűen nevetek egy jót. A hihetetlen hír viszont valószínűleg nem lehet kacsa, hiszen a bolondok napja óta eltelt már egy kis idő.

Nagyon kedvelem egyébként Meláth Attila lelkészt, annak ellenére is, hogy talán túlzottan is bizalmas kapcsolatot ápol Vác város általam leggyengébb képességűnek tartott polgármesterével, de mostani akciójuk sokaknál kiverte a biztosítékot. Nem ártatlannak tűnő cipődobozokról van ugyanis szó ezúttal, hanem - beelőzve a jövőre esedékes állami átvételt - a város önkormányzati iskoláit szeretnék hirtelen megkaparintani a baptisták tokkal-vonóval! Az indok – legalábbis ami a híradásból kivehető – merőben financiális, nevezetesen az egyházi fenntartású iskolák kiegészítő állami támogatásban is részesülhetnek. Az intézmények szondázása már meg is kezdődött, noha a képviselőtestület még nem is tárgyalta az ügyet. A kilátásba helyezett döntési határidő pedig szinte már holnap van. Igaz, hogy eddig egyetlen iskolát sem tartott fenn városunkban eme protestáns felekezet - és tudomásom szerint ez a tevékenység máshol sem tartozik fő profiljai közé -, most egyszeriben az összes általános és középiskolánkra szemet vetettek.

A dolgozók és a szülők részéről felmerülő kérdéseket el lehet képzelni, jómagam csak szerényen afelől érdeklődnék, hogy állítólagosan kormánypárti városvezetésünk vajon miért félti ennyire gyermekeinket az államtól?! Lehet, hogy ezek mindannyinkat bolondnak néznek?